„Jsou lidé, kteří se domnívají, že řemesla a živnosti upadnou. Není to pravda!
Zde je zlaté dno moderních řemesel a živností. K tomu zlatu však je třeba se namáhavě prokopat. V moderním řemesle se musí spojit věda, umění a rukodílná zručnost. Takové řemeslo si žádá člověka vysoce všestranného, jehož ruce jsou právě tak vycvičeny, jak vycvičená je jeho hlava. Takovým řemeslníkem se člověk nestane za rok. A nestane se jím bez důkladné práce na svém vlastním vzdělání.
Není krize řemesla, Je krize řemeslníků a je naší povinností bojovat proti této krizi ze všech sil, protože řemesla a živnosti jsou praktickými univerzitami pro podnikatele a průmysl..“
Dovolil jsem si citovat zakladatele světového obuvnického impéria, fenomenálního podnikatele a našeho krajana Tomáše Baťu. Jsou to slova vyřčena téměř před sedmdesáti lety, ale i dnes, ve 21. století k nám promlouvají, jsou pravdivá a nadmíru aktuální.
I já se při řízení školy těmito myšlenkami a filozofií řídím, Vím, že škola nemůže být odtržena od reálného života, naopak, snažím se vytvářet prostředí, ve kterém se rozvíjí potenciál každého z nás, prostředí, ve kterém se žáci učí vážit si svých dovedností, znalostí, a umění je uplatnit ve svém životě.
Střední odborné učiliště Uherský Brod je jednou z mála škol, kde je i po optimalizaci nastavena výuka učebních i studijních oborů dle požadavků současného trhu práce. Svou vzdělávací nabídkou doplňujeme požadavky firem regionu po pracovní síle v oblasti stavebnictví, zemědělství, autoopravárenství a potravinářství.
V rámci Uherskobrodska si žádnými obory jiných středních škol nekonkurujeme, ba naopak, velmi často spolupracujeme . Některé obory, námi vyučované,jsou nejen ve Zlínském kraji, ale i na Moravě jedinečné – např. obor Zahradník (Krajinář) , obor Podlahář.
V poslední době konečně zaznamenáváme posun v myšlení rodičů i žáků základních škol v pohledu na učební obory. Začínáme slýchat názor, který se osvědčil i v minulosti, že je v hodné nejdříve získat řemeslo a potom maturitní vzdělání.
Já jsem pevně přesvědčen o tom, že řemesla v naší zemi začnou opět vzkvétat a rozvíjet se a proto „Vsaďte na tradiční řemesla, která mají budoucnost“.
Ing. Jiří Polanský
ředitel